Aplikacja monitorująca zużycie energii to dobry marketing dla fotowoltaiki.

Spółka PGE Obrót zaprezentowała aplikację skierowaną do właścicieli przedsiębiorstw, którzy chcieliby ograniczyć zużycie energii w budynkach. Tą możliwość daje nowy program na urządzenia mobilne, który pozwala w czasie rzeczywistym prognozować i monitorować zużycie energii elektrycznej, a tym samym redukować jej zużycie. System Lerta Eneregy Intelligence powstał z myślą o firmach zarządzających budynkami przemysłowymi, biurowymi, a także budynkami użyteczności publicznej. 

Jak działa program?

System ten pozwala na minimalizowanie sytuacji, kiedy dochodzi do nieefektywnego zużywania energii elektrycznej w firmie, ale także na niwelowanie strat. Program dostosowano do użytkowania w komputerach oraz urządzeniach mobilnych takich jak telefon, czy tablet. Aplikacja w czasie rzeczywistym kontroluje zużycie energii, a także ponoszone koszty na utrzymanie budynku. Możliwy jest wygodny monitoring każdego pomieszczenia, co przekłada się na dokładność pomiaru. Przykładem może być tu obiekt posiadający kilku najemców, program ma ułatwić rzetelne rozliczanie się ze zużytej energii. Aplikacja dzięki użyciu złożonego algorytmu jest w stanie przewidzieć zużycie energii elektrycznej. Takie działanie jest możliwe dzięki uwzględnieniu szeregu czynników, tym samym zapotrzebowanie i zużycie energii może zostać zoptymalizowane. Program bierze od uwagę profil termiczny urządzeń, prognozę pogody, ilośc osób korzystających z urządzeń w pomieszczeniach, inercję cieplną budynku, zakładaną temperaturę w pomieszczeniach, jak i bieżące ceny energii elektrycznej. Na podstawie danych, aplikacja decyduje o samodzielnym sterowaniu urządzeniami wykonawczymi.

Uzupełnieniem systemu Lerta Energy Intelligence są sieci bezprzewodowe oraz urządzenia pomiarowe odpowiadające za komunikację z centralą oraz odczyt statystyk z poszczególnych liczników. Co ważne, instalacja systemu nie wymaga działań remontowych i jej montaż jest w pełni bezinwazyjny. Jak wskazuje PGE Obrót, aplikacja jest tylko jedną z możliwości oceny zużycia energii w wybranym budynku. Spółka oferuje także audyt energetyczny, dzięki któremu możliwe jest ustalenie rzeczywistego zapotrzebowania w energię elektryczną w danej firmie. To z kolei przekłada się na możliwość wdrożenia działań naprawczych, jak również optymalizacji ponoszonych kosztów.

A co z fotowoltaiką w firmie?

Fotowoltaika w przedsiębiorstwie może w znacznym stopniu zoptymalizować działanie każdego budynku. Część firm decyduje się na montaż jednostek kogeneracyjnych, umożliwiają one produkcję energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodu. Pomysłodawcy aplikacji do monitorowania i redukcji zużycia energii w budynkach wskazują na bardzo istotne elementy wspierające działanie firm. Jednym z wymienianych rozwiązań są instalacje fotowoltaiczne, które poprzez energię słoneczną są w stanie zapewnić podaż prądu uzupełniający część potrzeb w firmie lub pokrywając w całości zapotrzebowanie budynku w energię elektryczną. Sprawdź również: http://fotowoltaika-polska.pl