Czy prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej jest możliwe?

Spór między technologami zajmującymi się projektowaniem systemów wentylacji trwa od lat. Jedni skłaniają się ku zdaniu, że właściwe działanie wentylacji grawitacyjnej jest możliwe. Inni z kolei wskazują na przestarzałe działanie instalacji, które w żaden sposób nie może równać się z nowoczesną wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Kto ma rację? W tym artykule spróbujemy wskazać na możliwości i problemy związane z tą naturalną formą wymiany powietrza w budynkach. 

Wentylacja grawitacyjna jest powszechnie stosowana w domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej oraz wszelkich innych obiektach, gdzie przebywają ludzie. Podstawowym problemem naszych czasów jest wysoka termoizolacyjność pomieszczeń. Nie chodzi jedynie o zastosowane ocieplenie budynku, lecz także zamontowane okna oraz drzwi, które cechują się wysoką szczelnością. Przekłada się to na kłopoty z właściwym działaniem wentylacji grawitacyjnej i wymianą powietrza. Właściwie zaprojektowany system powinien umożliwiać ciągłą wymianę powietrza w pomieszczeniach. Ruch powietrza jest możliwy dzięki różnicy w ciśnieniu na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz oddziaływaniem wiatru. Początkowo projekty wentylacji grawitacyjnej nie uwzględniały jakichkolwiek dodatkowych elementów poprawiających skuteczne działanie. Z biegiem lat rodziło to poważne problemy, gdy montaż szczelnych okien oraz drzwi zaburzył prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku okien starszego typu z właściwym działaniem nie było problemu, gdyż pomieszczenia były wentylowane bardzo intensywnie. Niekiedy nawet za bardzo, ponieważ mocny wiatr na zewnątrz generował przeciągu w budynku, a to generowało problem z rosnącymi rachunkami za energię cieplną w okresie jesienno-zimowym.

Okna PCV oraz drzwi – wpływ na działanie wentylacji grawitacyjnej

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w kraju zaczęto montować szczelne okna PVC, następnie na rynek trafiły unowocześnione okna drewniane. Ucieczki ciepła ograniczono do minimum, jednak pojawił się inny problem – brak właściwej wentylacji w budynku. Wewnątrz pomieszczeń rosła więc wilgotność, co często przyczyniało się do powstawania zawilgoceń, grzybów oraz pleśni. Wpłynęło to także na samopoczucie osób przebywających wewnątrz: pojawiało się zmęczenie, bóle głowy, podrażnienia oczu, gardła, błon śluzowych, czy skóry. Nawet sami projektanci budynków nie sprawdzają czy wewnątrz znalazł się odpowiednio skonstruowany system wentylacji. Aspekt ten bywa pomijamy, co rodzi poważny problem z wymianą powietrza. Częściowym rozwiązaniem problemu jest stosowanie wentylacji grawitacyjnej regulowanej. W takim wypadku w oknach, a niekiedy ścianach montuje się specjalne nawiewniki. W zależności od ich rozwarcia oraz poprawnego działania kratek wywiewnych możliwe jest wentylowanie pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna odpowiedzą na bolączki wentylacji grawitacyjnej?

Specjaliści nie mają wątpliwości, że skuteczne działanie wentylacji grawitacyjnej przy użyciu systemu nawiewników nigdy nie będzie w pełni możliwe. System ten jest uzależniony w dużej mierze od panujących na zewnątrz i wewnątrz warunków. To one decydują o skutecznym działaniu, a usprawnienia w postaci nawiewników mogą generować niepotrzebnie dodatkowe koszty. Wynika to z potrzeby większego rozszczelnienia elementów w budynku, co w okresie zimowym generuje znaczne straty energii cieplnej. Rozwiązaniem dla problemów poprzednika może okazać się wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Właściwy projekt instalacji pozwala wykluczyć wszystkie wady poprzednika. Wymiennik ciepła skutecznie wykorzystuje część powietrza z pomieszczeń w celu wymieszania go z napływającym powietrzem z zewnątrz. W ten sposób nie ma potrzeby dogrzewania pomieszczeń od zera, przez co osiągamy realne korzyści finansowe, czyli oszczędności na ogrzewaniu.