Czy rynek pracy się o nich upomni – praca dla osób 50+

Od dłuższego czasu można zaobserwować problemy na rynku pracy, które nie wiążą się z bezrobociem, ale problem jest zupełnie odwrotny. Brakuje ludzi do pracy. Pewną pomocą jest napływ pracowników z Ukrainy czy Białorusi, ale to nie rozwiązuje całego problemu.

W powszechnej opinii ludzie starsi, przed emeryturą mają mniejsze szanse na znalezienie pracy. Osoby w wieku 50+ zawsze narzekały, że pracodawcy nie chcą inwestować w takich pracowników, że wolą młodszych, często wydajniejszych. Czy ta sytuacja się teraz zmieni? Wygląda na to, że pracodawcy powoli przełamują schematy. Przy tym wszystkim okazuje się, że pracownicy w wieku 50+ nie są wcale mniej wydajni, a czasami zdarza się zupełnie odwrotnie. Rynek pracy upomina się o wszystkich i ta sytuacja jest dobra dla pracowników.

Możemy też spojrzeć na problem z innej perspektywy. Jeżeli osoba, która ma dziś 50 lat ukończyła np. szkołę pod tytułem Technikum budowlane to bardzo często oznacza, że wiedza jej jest dość znacząca. Kiedyś szkolnictwo wyglądało inaczej. Podobnie rzecz się ma w przypadku innych zawodów np. elektryka czy też mechanika samochodowego, nie wspominając o spawaczach. Dziś młodzież stawia na tzw. ogólniaki, i trzeba powiedzieć to jasno, po takiej szkole nie można oczekiwać jakiś praktycznych umiejętności. Studia również nie dają tego w kierunkach typowo technicznych.

Zawsze warto spojrzeć co dzieje się na rynku pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Tam nie można gardzić osobami w wieku 50+, tak każde ręce do pracy są potrzebne i ważne. Rozwój gospodarczy również w Polsce wymusi takie same zmiany. Szacować można, że osoby, które posiadają konkretne umiejętności będą znajdowały pracę bez względu na wiek.