Fotowoltaiczne dachówki? Nowa moda na marketing.

W mediach obserwujemy coraz większe zainteresowanie fotowoltaiką. Bardzo ciekawy wynalazek, który ma okazję zostać istnym hitem sprzedażowym w przyszłości jest dachówka fotowoltaiczna. To pomysł Tesli, czyli giganta produkującego autonomiczne pojazdy i te zasilane energią słoneczną. Tym razem Elon Musk wziął pod uwagę zmiany na rynku w zakresie nietypowym modułów PV. 

Dotychczas w ramach pilotażowego projektu, instalacje fotowoltaiczne montowano na dachach budynków pracowników należących do Tesli. Na jakim etapie jest obecny projekt? Jak zapewnia Elon Musk aktualnie przygotowano już linie produkcyjne, które bez problemów będą w stanie generować około 1000 dachów solarnych w ciągu tygodnia. Dodatkowo zadbano o poprawienie dotychczasowej technologii takich dachówek, która ma zbliżyć ich żywotność do nowoczesnych paneli fotowoltaicznych. Według inżynierów możliwe jest osiągnięcie okresu użytkowania wynoszącego przynajmniej 30 lat. Zapał trzeba jednak ostudzić także z punktu widzenia marketingu. Inwestorzy znacznie chętniej będą wybierali montaż paneli słonecznych zamiast solarnych dachówek. Wynika to z ogromnych kosztów takiego przedsięwzięcia. Według dostępnej wyceny, dach solarny o mocy 9,45 kW będzie kosztował ponad 64 000 dolarów. Do tego dochodzi dodatkowo koszt 10 000 dolarów za przystosowanie dachu do położenia takiej instalacji.

Naszym zdaniem takie rozwiązanie jeszcze przez wiele lat nie przyjmie się w domach. Wystarczy pomyśleć ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna obecnie i o ile jest tańsza. Montaż paneli słonecznych na całym dachu domu to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. To wielokrotnie mniej od proponowanego i promowanego rozwiązania. Marketing się opłaca, jednak jest on póki co po stronie firm montujących instalacje fotowoltaiczne w różnego rodzaju budynkach. Nawet bardzo złożone konstrukcje dachowe można wyposażyć w panele słoneczne i cieszyć się zwrotem inwestycji w ciągu kilku lat. Ile czasu potrzeba na zwrot inwestycji w przypadku dachówek solarnych? W przypadku modułów PV jest to około 6 lat, metoda Tesli to pewnie coś koło 30 lat i nadal nie mamy pewności, że będzie się to w ogóle opłacać.