Program „Słoneczne Dachy” – pożyczki na fotowoltaikę dla spółdzielni.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe otrzymają realne wsparcie na zakup i montaż fotowoltaiki w budynkach mieszkalnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej ogłosił uruchomienie programu „Słoneczne Dachy”. Początkowo będzie on realizowany w ramach pilotażowych działań w województwie wielkopolskim. 

Obustronne porozumienie w sprawie instalacji fotowoltaicznych

Porozumienie pomiędzy podmiotami realizującymi program zostało podpisane, przygotowano również ostateczną wersję regulaminu. Pożyczki na fotowoltaikę realizowane będą póki co w Wielkopolsce, a budżet na to zadanie to kwota 100 mln zł. W ramach programu możliwe będzie otrzymanie zwrotnego wsparcia, na ten cel przeznaczono do rozdysponowania 80 mln budżetu. Resztę sumy uzupełnia możliwość uzyskania umorzenia pożyczki do 10%, natomiast 20 mln to kwota stanowiąca środki własne poznańskiego oddziału WFOŚiGW. Dofinansowanie będzie przeznaczone w dwóch formach, jako pomoc na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych oraz na prowadzenie prac modernizacyjnych. Te ostatnie będą realizowane z własnego budżetu. 

Termin naboru oraz zwrot inwestycji

Pożyczka na zakup i montaż instalacji PV przysługuje spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, które zdecydowały się na zakup systemu o mocy do 50 kW. Nabór ruszy w ciągu najbliższych miesięcy, natomiast oprocentowanie zgodne jest ze stawką WIBOR wynoszącą +2% w rocznej skali. Pilotażowe działania poznańskiego oddziału funduszu mają umożliwić montaż fotowoltaiki na dachach 13 bloków, które zostaną wyposażone w panele PV o łącznej mocy blisko 500 kW. To z kolei przełoży się na moc instalacji na poziomie do 500 MWh. Uśredniona moc instalacji będzie wynosić 40 kW, a koszt fotowoltaiki będzie oscylował w granicach 165,6 tys. zł. Zgodnie z założeniami, montaż fotowoltaiki na dachach bloków ma umożliwić pełny zwrot poniesionych kosztów w ciągu 7 lat.

Fotowoltaika na dachu – oszczędność energii elektrycznej

Z wstępnych wyliczeń wynika, iż w okresie pracy fotowoltaiki (25 lat) umożliwi ona na uzyskanie oszczędności rzędu 8,3 mln zł na energii elektrycznej. W momencie spłaty pożyczki, oszczędność dla pojedynczego mieszkania w bloku wyniesie w rocznej skali blisko 300 zł. Warto wspomnieć, że projekty związane w fotowoltaiką w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych to nowość. Jedną z ciekawszych inwestycji realizowanych na przestrzeni ostatnich był montaż paneli słonecznych na dachach bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Wówczas wsparcie uzyskano w formie dotacji i pożyczki w ramach nieaktywnego już programu Prosument. W ramach inwestycji zamontowano 153 moduły PV, które pozwoliły na zasilenie części wspólnych.