Straty ciepła w budynku jednorodzinnym przez wentylację grawitacyjną?

Mostki termiczne w domach jednorodzinnych są podstawową przyczyną ucieczki ciepła z budynków. Odczucie chłodu to nie jedyny mankament takiej sytuacji, ucieczkę ciepła zauważymy również w rachunkach za ogrzewanie. Jest to wyraźne widoczne w okresie jesienno-zimowym, gdy dom trzeba ogrzewać w celu zachowania komfortu użytkowego. W wielu budowanych obecnie domach stosowane są technologie, które zapewniają optymalne warunki termoizolacyjne. W związku z tym po wykluczeniu nieszczelności okien i drzwi, dachu, podłogi może okazać się, że nie znamy rzeczywistego źródła ucieczki ciepła.

Literatura fachowych poradników budowlanych wskazuje, że głównymi źródłami ucieczki ciepła są dach (10-30%), drzwi oraz okna (10-20%), podłoga (10-15%), ściany (20-30%), a rekordzistą w zestawieniu jest wentylacja (10-40%). Z czego to wynika? Otóż okazuje się, że wentylacja grawitacyjna montowana w starszych budynkach, jak i tych nowszych powoduje poważne straty ciepła. Wynika to z faktu, iż montaż okien oraz drzwi o wysokim stopniu termoizolacji zakłóca skuteczne działanie wentylacji grawitacyjnej. Co więcej otwieranie, rozszczelnianie okien, czy montaż specjalnych nawiewników pogłębia ten problem. Instalacja przy odpowiednich warunkach atmosferycznych na zewnątrz będzie co prawda działać prawidłowo, ale działanie to pociągnie dodatkowe koszty dla właściciela budynku. Rosnące rachunki za ogrzewanie będą efektem konieczności wietrzenia pomieszczeń. Może się więc okazać, że przy braku innych przyczyn ucieczki ciepła w budynku jednorodzinnym to właśnie nasze decyzje będą generowały konieczność zastosowania innego rozwiązania.

W praktyce aż 60 do 70% energii użytkowanej w domu jest pożytkowane w celu ogrzania budynku. Usunięcie nieszczelności oraz zapobieganie przyszłym stratom ciepła może korzystnie wpłynąć na koszty ogrzewania. Niemniej jeśli chcemy zachować prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej to niezbędne będzie rozszczelnienie okien lub montaż nawiewników. To rodzi niestety problem z uzyskaniem w okresie jesienno-zimowym oszczędności na rachunkach za energię.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem?

Jeżeli chcemy uniknąć ucieczek ciepła z budynku, a przeprowadzone badanie termowizyjne wykazało, że jedynym problemem jest system wentylacji to warto pomyśleć nad montażem wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Tego typu rozwiązanie pozwala zrezygnować ze stosowania nawiewników, czy rozszczelnienia okien. Wymiennik ciepła zastosowany w instalacji pozwala na ograniczenie potrzeby dogrzewania pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna działa automatycznie i wykorzystuje część raz ogrzanego powietrza do wymieszania go z powietrzem świeżym. W ten sposób ograniczamy do zera ucieczki ciepła, ponieważ nie musimy uchylać okien. Z kolei szczelnie wykonana izolacja we wszystkich pomieszczeniach domu nie wymaga od nas dodatkowych działań, aby wentylacja działała poprawnie. Ponadto wentylacja z rekuperatorem jest wyposażona w specjalny filtr, który usuwa szkodliwe alergeny oraz drobinki z napływającego powietrza. Podsumowując, eliminując ucieczki ciepła w budynku rzadko zwracamy uwagę na właściwą wentylację w pomieszczeniach. Niejednokrotnie to my sami stajemy się odpowiedzialni za wychłodzenie budynku ze względu na potrzebę wspomagania wentylacji grawitacyjnej poprzez uchylanie okien, czy montaż nawiewników. Wentylacja mechaniczna pozwala cieszyć się zawsze czystym powietrzem w budynku bez ograniczania jego funkcjonalności w okresie jesienno-zimowym. Należy też wspomnieć o oszczędności, która wynika bezpośrednio z braku konieczności dogrzewania pomieszczeń. Zobacz również: rekuperacja Nowy Dwór Mazowiecki.