Wzrost bezrobocia w 2018 roku na przykładzie warsztatu samochodowego.

Paradoksalnie, dobre wyniki w gospodarce mogą powiększyć bezrobocie w 2018 roku? Czy to jest możliwe? Czy możemy mówić o spowolnieniu, które jest spowodowane trudnościami związanymi z brakiem pracowników na rynku? Nie we wszystkich branżach udaje się zastąpić obsługę pracownikami z Ukrainy czy Białorusi, a nastroje wśród przedsiębiorców nie są najlepsze.

Możemy podać oczywiście kilka przykładów z życia wziętych. Pan Andrzej prowadzi warsztat samochodowy. W 2017 roku zatrudniał 3 mechaników i dwóch pomocników. Pod koniec roku jego jeden z lepszych fachowców został podkupiony do innej firmy, zaproponowano mu tam lepsze warunki. Pan Andrzej nie mógł się ścigać z dużym dostawcą aut na rynku i nie był w stanie z klientów, których obsługuje zapewnić pracownikowi pensji netto w wysokości 6000 zł netto. Spełnienie takiego postulatu pracownika oznaczałoby konieczność podniesienia cen, co w dalszej perspektywie doprowadziłoby do utraty mniej zamożnej grupy klientów. Pan Andrzej na miejsce tego pracownika nie zatrudnił już nikogo – zwolnił za to jednego pomocnika, gdyż nie był mu już potrzebny.

Dodatkowo Pan Andrzej prowadzi swój serwis w wynajętym obiekcie. Dwa lata temu zakupił działkę pod budowę swojego warsztatu. Wykonał projekt, uzyskał pozwolenie na budowę i zakupił konstrukcję stalową, z której warsztat miał być wykonany. Pozostało już wykonywać prace wykończeniowe, zakupić płytę na ściany i bramy warsztatowe do nowego budynku. Wyposażenie serwisu chciał wziąć w leasing. W tej sytuacji jednak plany musiał odłożyć, zabrakło motywacji do dalszej pracy nad swoim warsztatem, gdyż przyszłość może być niepewna.

Taka sytuacja ma miejsce również w innych firmach. Problem dotyka również firm budowlanych i usługowych, nie tylko z branży motoryzacyjnej. Dobrze się mają wolne zawody, prawnicy, lekarze itp., ale tam, gdzie biznes robi się zatrudniając specjalistów niestety nie jest kolorowo. Efekt jest taki, że marża na usługach rośnie i to zaspokaja potrzeby właściciela – okazuje się wówczas, że pracownik jest już mniej wart w takiej sytuacji.